Systemy nawadniania ogrodów

Nawadnianie ogrodów

      Nawadnianie ogrodów w ostatnich latach jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin ogrodniczych. W dzisiejszych czasach, przy nierównomiernych opadach i długich okresach suszy ciężko wyobrazić sobie zadbany ogród bez chociażby najprostszego systemu nawadniania.

 

Co to jest system nawadniania ogrodu?

      W pojęciu “systemy nawadniania” zawiera się całe spektrum rozwiązań nawadniania terenów zieleni, począwszy od nieskomplikowanych przydomowych instalacji sterowanych manualnie, po wielkopowierzchniowe rozwiązania komercyjne z automatyzowanym sposobem zarządzania. Każde z nich posiada wspólne cechy, między innymi :

  • równomierność
  • oszczędność
  • precyzja

      Dzięki tym cechom, taki system możemy określić jako instalację mającą na celu efektywne i równomierne doprowadzenie wody do roślin zoptymalizowanym wydatkiem wodnym.

      W dzisiejszych czasach, nawet w przydomowych ogródkach, coraz częściej pojawiają się rozwiązania oparte na wyspecjalizowanych podzespołach. Pozwalają one organizować cały proces nawadnia za pomocą autonomicznego sterownika z uwzględnieniem prognozy pogody, opadów występujących w danym momencie, doboru dawki opadowej według zapotrzebowania roślin w danym okresie, jak również monitorowania wilgotności i temperatury. Stosując takie rozwiązania mamy wygodę sterowania lub doglądania systemu z praktycznie każdego miejsca na świecie (z dostępem do internetu), lub możemy po prostu ograniczyć się do sezonowych konserwacji instalacji.

 

Po co nawadnianie ogrodu?

      Systemy nawadniania w przekonaniu klientów końcowych najczęściej cenione są za oszczędność cennego czasu. Jest to oczywiście prawdą, natomiast trzeba dodać, że dzięki takim rozwiązaniom poza wspomnianym czasem zaoszczędzimy również spore ilości nietaniej wody. Warto również wspomnieć, iż ręczne rozprowadzenie wody po ogrodzie jest mało efektywne. Dla przykładu: nierówno dawkowana woda wpływa na nieregularny wzrost roślin, a ten z kolei powoduje występowanie plam o różnym odcieniu na trawniku lub wręcz zamieranie w niektórych miejscach. Zraszanie poprzez instalację wodną pozwoli również na zaaplikowanie takiej samej dawki wody w dłuższym czasie, co zapewni wydłużony okres wilgotności gleby w okolicach korzenia roślin.

      Zalet takich rozwiązań jest wiele, natomiast wada jest tylko jedna: cena.

 

Dlaczego my?

      Nasza firma świadczy usługi w projektowaniu, wykonaniu jak również serwisowaniu instalacji nawadniania ogrodów. Swoje projekty realizujemy przy pomocy profesjonalnych programów komputerowych.  Realizacje opieramy o podzespoły najlepszych marek jak Rain Bird, Hunter, Toro i inne. Wiedzę czerpiemy z doświadczenia, literatury oraz regularnych szkoleń najważniejszych producentów. Podejmujemy się wykonania instalacji prostych, opartych o manualny system sterowania, jak również złożonych wielosekcyjnych. Co roku bierzemy udział w spotkaniach z producentami, aby móc zaproponować Państwu najnowocześniejsze rozwiązania.

Ile kosztuje system nawadniania ogrodu?

      Niestety nie da się określić wartości inwestycji nawet w przybliżeniu bez dokładnego pomiaru kilku czynników. Aby w miarę dokładnie oszacować przedsięwzięcie potrzebujemy wiedzy na temat:

  • skomplikowania danego terenu przeznaczonego pod nawadnianie
  • parametrów instalacji doprowadzającej, w tym
  1. średnicy rury doprowadzającej
  2. ciśnienia dynamicznego
  3. przepływu

      Rozbieżności w wycenach instalatorów często odbiegają od siebie dość znacznie, uzależnione są bowiem od  rzetelności wykonania danego projektu. Pozorne oszczędności na jakości komponentów, złym doborze podzespołów, czy rozplanowaniu zraszaczy niezgodnie z zaleceniami producenta zemszczą się bardzo szybko. Taki system po prostu nie spełni swoich założeń.

      Dobrze zaprojektowana instalacja przez certyfikowanych instalatorów zapewni trwałość i funkcjonalność na długie lata

 

Swoje usługi realizujemy na terenie m.in. Mysłowice, Katowice, Sosnowiec, Jaworzno, Chełm Śląski, Imielin, oraz również miast sąsiednich całej Aglomeracji Śląskiej

W celu indywidualnej wyceny mogą się Państwo skontaktować i umówić na darmową wizytę lub przesłać szkic ogrodu oraz parametry przyłącza.